Denizin Ortasında Deniz Uzak

Büyükada’da yaşayan yoksul ailelerin çocukları plajların ücretli olması nedeniyle yüzme öğrenemiyor. Öyle ki yüzme bilmedikleri için havuza düşüp hayatını kaybeden çocuklar bile var.

 

Büyükada’daki ücretli ve kısıtlı kurslar ada sakinlerini düşündürüyor.  Adada kursların ücretli olması aileleri  hem maddi hem manevi anlamda etkiliyor. Kuran kursu dışında herhangi bir alternatifin bulunmadığını söyleyen 3 çocuk annesi G.B; (36)  “Denizin ortasında yaşamamıza rağmen ücretsiz yüzme kursu yok. Burada denizcilik kulübü var ama kişi başı 250 lira isteniyor. Benim üç tane çocuğum var ve burada asgari ücretle çalıştığımız için çocukları kursa gönderemiyoruz.” dedi. Geçen günlerde havuza düşen bir çocuğun yüzme bilmediği için boğulduğunu aktaran G.B. durumun vahametini ortaya koydu. Ayrıca annesi G.B. ile çalışan S.B ise; ”Adada teknoloji ve bilim kursu olmasını isterdim. Benim hayalim mühendis olmak fakat adada sadece Kuran kursu olduğu için hayalimle ilgili herhangi bir kursa gidemiyor ve kendimi geliştiremiyorum.” diye belirtiyor.

‘9 yaşımdan beri su satıyorum’

Adalarda çocuklar yaz aylarını bisiklete binerek, mahalle aralarında futbol oynayarak geçiriyorlar. Ama bu şekilde geçiremeyenler de var. Bazı çocuklar yol üstünde su satarak, bazıları babalarının ve ya da annelerinin işyerlerinde çalışarak vakit geçiriyor.  Bu çocuklardan biri de B.K. (12) Aya Yorgi’den adanın merkezine doğru inen, faytonların, bisikletlerin çift yönlü ve kuralsız bir biçimde geçtiği yolun kenarında tanesi 1 liraya su satıyor. Ortaokula yeni geçtiğini belirten B.; “9 yaşımdan beri kışları okula giderek yazları da burada su satıyorum. okulların tatil olmasıyla birlikte benim gibi burada su satan birçok arkadaşım var.” diyor.

‘Kurslar Heybeliada’da gidemiyoruz’

Yol üstünde karşılaştığımız çocukların hepsi boş vakitlerinde bir kursa gitmek istediklerini, ama kursların Heybeliada’da olması nedeniyle gidemediklerini belirtiyorlar. Berkant; “Aslında kurslara gidebilirdim. Ancak kurslar Heybeliada’da olduğu için gidemiyorum. Annem izin vermiyor uzak olduğu için. Daha önce burada kurslar veriliyordu, ancak şimdi yok. Şimdi burada Kuran kursları var, onlara da 13 yaş altı olanları alıyorlar” diyerek durumun zorluğunu vurguladı. Ayrıca sokakta afişi de bulunan Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) kursları da var, lakin bu vakfın da eğitimleri Heybeliada’da olduğu için, Büyükadalı çocuklar bu kurslara da gidemiyor.

lefter3
Fenerbahçe’nin efsane futbolcusu Lefter Küçükandonyadis

Lefter’in Futbol Oynadığı Sahaların Hepsi Şimdi Birer Bina

Adanın eski sakinlerinden  Yamandi  İlyadis ise; “O zamanlar hem Rum, hem Türk okulu vardı. Biz mahallede bulunan futbol sahasında top oynardık.” diyor. Lefter Küçükandonyadis de bu sahalarda futbol oynadığını söyleyen İlyadis “Şimdi o sahaların her biri birer bina olmuş durumda. Yine o zaman burada bir yetimhane vardı. İlk defa orada sinema gördüm.1965’te 12 yaşında iken buraya terk etmek zorunda kaldım. O zamanlar çocuk olduğum için hiç bir şeyin farkında olmadığımdan Yunanistan’a gittiğim için seviniyordum” dedi.

 

 

 

‘Adadaki yaz okulu geleneği Rumlara ait, Türklerin böyle bir geleneği yok’

IMG_9084
Yazar Ahmet Tanrıverdi

Adayı kitaplarıyla tanıtan yazar Ahmet Tanrıverdi (73) ada çocuklarının yaz okulu geleneğine şöyle aktarıyor: “Azınlıkların yaz okulu vardı, hala devam ediyor. Mesela Kınalıada’da Rumların Metamorfoz Manastırı diye halen devam eden bir yaz okulu var” diyor. Türklerin yaz okulu geleneğinin olmadığını belirten Tanrıverdi: Bundan kaynaklı türk çocukları çoğunlukla anne ve babalarını yanında ufak işlerde çalışıyor.

Ayrıca adanın tarihinde önemli bir konumu olan Anadolu Kulübü’nü de aktaran yazar: “1930’lu yıllarda Atatürk tarafından kuruldu. Bu kulüpte siyasetçi ve memur çocukları bir araya gelir, sosyal etkinliklerden yararlanırdı” diyerek kulübün amacından bahsetti.

Adada görüştüğümüz insanlar, ada çocukluğunun geçmiş ve şimdiki hali arasındaki uçurumdan yakınıyorlar. Eskiden yaz aylarında çeşitli yaz okulları ve etkinliklerine katılan çocuklar; şimdilerde ise bunların eksikliğinden dem vuruyorlar. Kent Konseyi, Barış İçin Müzik Vakfı ile işbirliği içerisinde Çocuk Orkestrası projesi düzenlediklerini söyledi.  Ada halkının bazı kesimleri ise bu projeden haberdar olmadıklarını, bu gibi çocuklara yönelik ücretsiz etkinliklerin tüm çocuklara ulaştırılmasını talep ediyorlar.

 

 

Büyükadadaki okullarla ilgili sayısal veriler:

 

infografya 1

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s